Balon ve Statik Elektrik PHET Simülasyonu Türkçe

Balon ve statik elektrik PHET Simülasyonu HTML5 ile yazıldığı için hem bilgisayarlarda, hem tabletlerde, hem de akıllı telefonlarda çalışıyor. Yüklü ve yüksüz cisimleri incelemek için, yüklerin hareketini ve polarizasyon (kutuplanma) kavramını anlamak için oldukça kullanışlı bir araç.

Balon ve statik elektrik PHET Simülasyonu Türkçe önizleme

Simülasyonu Başlat

Creative Commons (CC-BY) lisansıyla kullanılmıştır.

PhET Interactive Simulations
University of Colorado Boulder
https://phet.colorado.edu

Balon ve Statik Elektrik PHET Simülasyonu nasıl kullanılır?

Simülasyon yüklenince karşınıza sol tarafta bir kazak, ortada sarı renkli bir balon ve sağ tarafta da bir duvar çıkacak. Kazağın altındaki kontrollerde “Tüm yükleri göster”, “Yük gösterme” ve “Yük farkını göster” seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçenekleri sırayla seçerek kazağın, balonun ve duvarın yüklerinin nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz. Ekranın alt orta kısmında “sarı balon” ile “yeşil ve sarı balon” resimleri göreceksiniz. Eğer “yeşil ve sarı balon” resmine tıklarsanız bu kez iki balonla çalışma imkanınız olacak. Bu resimlerin altında “Balonu sıfırla” (ya da “Balonları sıfırla”) düğmesi var. Bu düğmeye tıklarsanız balonlar yüksüz (nötr) hale gelecek. Ekranın sağ alt bölümündeki daire şeklindeki turuncu düğmeye basarsanız her şey sıfırlanacak ve simülasyon başlangıç durumuna geri dönecek. Ekranın en sağ alt kısmında duvarın altındaki “Duvarı gizle” düğmesine tıklarsanız, duvar gizlenecek.

Balonu alın ve kazağa yaklaştırın. Bu balonu kazağa sürtmeniz anlamına geliyor, böylece kazağı da balonu da yüklemiş oluyorsunuz. Sonra balonu bırakın ve hareketini gözlemleyin. Kazak balonu itiyor mu, yoksa çekiyor mu? Neden? Sürtünme ile elektriklenme nasıl gerçekleşiyor?

Sonra balonu duvara yaklaştırın. Yüklenmiş balon duvara yapışıyor mu? Neden?

İki balonla çalışırken, her ikisini de kazağa sürttüğünüzde balonlar birbirini itiyor mu çekiyor mu? Neden? İki balon da duvara yapışıyor mu? Kazakla nasıl etkileşiyorlar?

Elektrostatik (statik elektrik veya durgun elektrik) konusunda ayrıntılı bilgiyi de bulabilirsiniz. Ayrıca gerçek yaşamda artı ve eksi yükleri göremiyoruz. “Yük gösterme” seçeneği ile çalışıyor olsaydınız hangi elektrik yükleri ile ilgili hangi çıkarımları yapabilirdiniz?

Balonun, kazağın ve duvarın hangileri iletken hangileri yalıtkan?

 

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.