Kategori için Arşiv: Fizik Biliminin Doğası

Fizik biliminin doğası konusunda, fiziğin hangi sorulara yanıtlar aradığını, bu yanıtları araştırırken kullandığı yöntemleri, fiziğin uygulama alanlarını tartışıyoruz. Fizik bilimi Evrendeki varlıkların nasıl çalıştığını ve olayların neden gözlediğimiz şekilde gerçekleştiğini anlamaya ve açıklamaya çalışır. Fizikçiler bir taşı bir binadan bıraktığınızda neden yere düştüğünden, Evren’in sonunun nasıl olacağına kadar çok çeşitli sorulara yanıtlar arar. Evrendeki maddenin hangi alt parçacıklardan oluştuğunu, enerjinin nasıl her yere ulaştığını, tüm varlığın en başta nereden geldiğini açıklamaya çalışırlar. Fizikçiler Evren’deki her şeyin tam olarak nasıl işlediğini henüz bilmiyorlar, ama en temel sorularımıza harika yanıtlar da üretmişler.

Fizikte bilgi türleri

Fizikte bilginin türleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları da inceliyoruz. Hipotez, yasa (kanun) ya da kuram (teori) arasında fark var mıdır? Fizikçiler bilgiyi nasıl üretir ve değerlendirir?

Ayrıca fiziksel büyüklüklerin özelliklerine göre sınıflandırılması da fizik biliminin doğası konusu altında. Gözlem, deney, araştırma nasıl yapılır, veri nasıl toplanır, nasıl analiz edilir ve sonuçlara nasıl varılır gibi yöntemsel uygulamalar da bu konuya dahil.

©2020 fizikdersi.gen.tr - Her hakkı saklıdır içerik izinsiz kullanılamaz

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?