Kategori için Arşiv: Madde ve Özellikleri

Madde, Kütle, Hacim ve Özkütle

Fizik biliminde maddenin ne olduğu ortak ve ayırt edici özellikleri Madde ve özellikleri konusunda inceleniyor. Maddenin tanecikli yapısı ve halleri gözden geçiriliyor. Ayrıca sıradan olmayan maddelerin de var olduğu ve tuhaf özellikleri bulunduğu açıklanıyor.

Madde ve özellikleri konusu, tüm maddelerin ortak özellikleri olan kütle ve hacim kavramlarının incelenmesiyle başlıyor. Kütlenin tanımı ve nasıl ölçüldüğü açıklanıyor. Kütle ile enerjinin ilişkili olduğundan da bahsediliyor. Ardından hacmin tanımı, nasıl ölçüldüğü tartışılıyor. Maddenin ayırt edici özelliklerinden biri olan özkütlenin matematiksel modeli veriliyor ve grafiklerin nasıl oluşturulacağı ve yorumlanacağı gösteriliyor.

Katılar

Katıların dayanıklılık özelliği inceleniyor, temel matematiksel modeli çıkarılıyor. Günlük yaşamda dayanıklılık nerelerde karşımıza çıkıyor sorusuna örneklerle cevap veriliyor.

Sıvılar

Maddenin sıvı haliyle ilgili olarak adezyon (yapışma) ve kohezyon (birbirini tutma) kavramları tartışılıyor. Örneklerle bu kavramların farkları ayrıştırılıyor.

Sıvıların, özellikle suyun yüzey gerilimi örneklerle gösteriliyor. Ayrıca kılcallık kavramı da sıvı moleküllerinin davranışıyla açıklanıyor. Örneğin, ağaçların suyu yer seviyesinden yapraklarına nasıl ulaştırdıkları açıklanıyor.

Plazmalar

Maddenin dördüncü hali olarak adlandırılan plazma hali örneklerle açıklanıyor.

©2020 fizikdersi.gen.tr - Her hakkı saklıdır içerik izinsiz kullanılamaz

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?