John Travoltaj Statik Elektrik PHET Simülasyonu Türkçe

John Travoltaj statik elektrik PHET Simülasyonu HTML5 ile yazıldığı için hem bilgisayarlarda, hem tabletlerde, hem de akıllı telefonlarda çalışıyor. Sürtünmeyle elektriklenme olayını incelemek ve neden halının üstünde ayakkabıyla yürüdükten sonra bir kapı koluna dokunduğumuzda bizi elektrik çarptığını anlamak için çok kullanışlı bir araç.

John Travoltaj Statik Elektrik PHET Simülasyonu Türkçe Önizleme

Simülasyonu Başlat

Creative Commons (CC-BY) lisansıyla kullanılmıştır.

PhET Interactive Simulations
University of Colorado Boulder
https://phet.colorado.edu

John Travoltaj Statik Elektrik PHET Simülasyonu nasıl kullanılır?

Simülasyon yüklendiğinde karşınıza John Travolta çıkacak. Bir halının üstünde ve bir kapıya yakın duruyor. John’un ayağını farenizle sağa sola hareket ettirirseniz, halıdan John’un bedenine elektronların aktarıldığını göreceksiniz. Az sürtünce mi, yoksa çok sürtünce mi daha çok elektrik yükü aktarılıyor? Sonra farenizi John’un eline getirip, elini kapı koluna doğru sürüklerseniz acaba ne göreceksiniz? Deneyin ve görün.

Elektrostatik (durgun veya statik elektrik) kavramlarını incelemek için eğlenceli bir araç bu simülasyon. Simülasyondaki iletken ve yalıtkan malzemeleri bulabilir misiniz?

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.