Maddenin Halleri Temeller PHET Simülasyonu Türkçe

Türkçe PHET simülasyonu Maddenin Halleri: Temel İlkeler. Simülasyonun Türkçe çevirisi orjinal PHET sitesinde henüz olmadığı için burada. HTML 5 ile yazıldığı için hem bilgisayarlarda hem akıllı telefonlarda hem de tabletlerde çalışıyor.

Maddenin Halleri Temel İlkeler PHET Simülasyonu Türkçe Önzileme

Simülasyonu Başlat

Creative Commons (CC-BY) lisansıyla kullanılmıştır.

PhET Interactive Simulations
University of Colorado Boulder
https://phet.colorado.edu

Nasıl kullanacaksınız?

Simülasyon yüklendikten sonra karşınıza iki resim gelecek, haller ve hal değişimleri. Hangisiyle çalışmak istiyorsanız o resmin üstüne bir kez tıklamalısınız. Bu simülasyon HTML5 ile yazıldığı için tablet ve akıllı telefonlarda da çalışıyor.

Haller

Haller ekranı açıldığında ortada bir kap ve içinde mavi tanecikler göreceksiniz. Kabın üst tarafında bir termometre var kabın içinin Kelvin cinsinden sıcaklığını gösteriyor. Kabın altında Isıt ya da Soğut şeklinde kaydırabileceğiniz bir kontrol var, bununla kabı ısıtıp soğutabilirsiniz. Isıtırken termometrenin gösterdiği sıcaklığın arttığına soğuturken azaldığına dikkat edin. Ayrıca taneciklerin hareketlerini de gözlemelisiniz.

Ekranın sağ üst tarafında Atomlar ve Moleküller başlıklı bir tablo göreceksiniz. Bu tablodan neon ya da argon atomlarını veya oksijen ve su moleküllerini tanecikleriniz olarak kullanmak üzere seçebilirsiniz.

Ekranın yine sağ tarafında Atomlar ve Moleküller tablosunun altında üç düğme var: Katı, sıvı ve gaz düğmeleri. Bu düğmelerden katıya basarsanız seçtiğiniz atom ya da molekülün tanecikleri katı hal düzenine geçecek ve termometre katı hal sıcaklığını gösterecek. Aynısını sıvı ve gaz halleri için de yapabilirsiniz. Maddenin hallerini böylece tanecik boyutunda görebilirsiniz.

Ekranın sol altında oynatma durdurma düğmeleri var. Bunlarla taneciklerin hareketini durdurabilir ya da adım adım izleyebilirsiniz. Ekranın sağ alt kısmındaki sarı düğmeye basarsanız tüm simülasyonu sıfırlar.

Hal Değişimleri

Hal değişimleri ekranı haller ekranına benziyor ama fazladan göstergeler ve kontroller eklenmiş. İlk olarak kabın artık bir kapağı var. Kapağın üstüne gelip bilgisayarda fareyle tıklayıp sürükleyerek kapağı aşağı yukarı hareket ettirebilirsiniz. Aynı şeyi telefon ya da tablette de kapağa dokunup kaydırarak yapabilirsiniz.

Ekranın sol tarafında bir pompa var. Bu pompayı yine fareyle tek tıklayıp tutarak yukarı aşağı oynattığınızda kabın içine yeni atom ya da molekül gönderebiliyorsunuz. Böylece kabın içindeki toplam tanecik sayısını artırabiliyorsunuz.

Kabın sol üstünde bir de basınç göstergesi eklenmiş, kabın basıncını atm (atmosfer) birimiyle gösteriyor. Termometremiz aynen duruyor. Kabın altındaki Isıt ve Soğut kontrolleri de aynen yerinde.

Ekranın sağ tarafındaki Atomlar ve Moleküller Tablosu da aynen duruyor. Bu tablonun altında Hal Diyagramı diye bir düğme var. Tıklarsanız kabın içindeki taneciklerin hal diyagramındaki yerini kırmızı bir nokta olarak gösteriyor.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.