Vektör Toplama: PHET Simülasyonu

Türkçe ve HTML 5 PHET simülasyonu Vektör Toplama. Simülasyonun orjinali Flash ile yazıldığı için tablet ve akıllı telefonlarda çalışmıyor. openstax cnx bu simülasyonu HTML 5 ile yazmış, Türkçe hali de Fizik Dersi sitemizde ve hem akıllı telefonlarda hem de tabletlerde çalışıyor. Şimdilik en iyi masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda çalışıyor.

Vektör Toplama PHET Simülasyonu Türkçe Önizleme

Simülasyonu Başlat

 

Creative Commons (CC-BY) lisansıyla kullanılmıştır.

PhET Interactive Simulations
University of Colorado Boulder
https://phet.colorado.edu

openstax cnx

http://cnx.org

Nasıl kullanacaksınız?

Vektör toplama simülasyonu yüklendiğinde karşınıza x ve y eksenleri çıkacak. Ekranın sağ üst köşesindeki kutuya farenizle tıklayıp sürüklerseniz bir vektörü koordinat eksenlerine yerleştirebilirsiniz. Kırmızı okun ucundan tutup sürüklerseniz, vektörün boyunu ve yönünü değiştirebilirsiniz. Kırmızı okun ortasından tutup sürüklerseniz vektörü koordinat ekseninde başka bir yere taşıyabilirsiniz.

Birden fazla vektörü koordinat sistemine ekleyebilirsiniz. Hangi vektörün üstüne tıklarsanız o vektörü seçmiş oluyorsunuz. Ekranın üst kısmındaki satırda |R| seçtiğiniz vektörün büyüklüğünü (uzunluğunu ya da şiddetini), θ vektörün x ekseniyle yaptığı açıyı, Rx vektörün x bileşeninin uzunluğunu, Ry vektörün y bileşeninin uzunluğunu gösteriyor.

Ekranın sağ tarafında vektör kutusunun hemen altında “Bileşen Görünümü” seçeneği var. Buradan vektörün x ve y bileşenlerini üç ayrı stilde görebiliyorsunuz.

Bileşen Görünümü’nün altında “Toplamı Göster” ve “Kareleri Göster” seçenekleri var. Eğer Toplamı Göster’i seçerseniz birden fazla vektörünüz varsa hepsinin toplamını yani bileşkesini gösteriyor. Eğer Kareleri Göster’i seçerseniz koordinat eksenini karelere bölünmüş bir ızgara halinde gösteriyor.

Bu karelerin altında kırmızı “Tümünü Temizle” düğmesine tıklarsanız bütün vektörleriniz siliniyor. En baştan başlamak istediğinizde çok kullanışlı, ama geri alma işlevi yok. Yanlışlıkla basmamaya çalışın.

Ekranın sağ alt tarafında çöp kutusu var. Kullanmak istemediğiniz vektörleri koordinat ekseninden tutup sürükleyip çöp kutusuna atarak silebiliyorsunuz. Böylece tüm vektörleri değil de yalnızca bazılarını silmek istiyorsanız, yapabiliyorsunuz.

“Vektör Toplama: PHET Simülasyonu” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.