Cisim ve sistem arasındaki fark nedir?

Cisim ve sistem fizikte çok önemli kavramlardır. Cisimlerin ve sistemlerin kütle ve yük gibi özellikleri vardır. Cisimlerin iç yapısı olmaz, sistemlerin olabilir. Evrende hem iç yapısı olmayan elektron gibi temel parçacıklar, hem de proton ve nötron gibi başka temel parçacıkların bir araya gelmesinden oluşan sistemler vardır. Protonlar, nötronlar ve elektronlar da birleşerek atomlar ve moleküller gibi iç yapısı olan başka sistemleri oluşturur. Atomun bileşenlerinin sayısı ve düzeni, farklı maddelerin farklı özelliklere sahip olmasına neden olur. Bakırla gümüşün farklı olmasının nedeni işte budur. Atomlar ve moleküller birleşerek makroskopik sistemleri oluşturur.

Cisim nedir?

Cisim iç yapısı olmayan bir nesne demektir. Evrende iç yapısı olmayan elektron ve kuark gibi temel parçacıklar vardır. Bu temel parçacıkların dışındaki her şey özünde sistemdir.

Sistem nedir?

Sistem birbiriyle bir şekilde ilişkili olan iki ya da daha fazla cismin bir araya gelmesinden oluşur. Bir şeyi cisim ya da sistem olarak modelleme seçimi, fiziksel bir durumu nasıl tanımlayacağınızı ve analiz edebileceğinizi belirlemenin temel bir adımıdır. Bir sistemin farklı durumlarda başka cisimler ya da sistemlerle nasıl etkileştiğini belirleyen özellikleri vardır. Bu özellikler sistemin iç yapısına bağlı olduğunda karşımızdaki bir sistem olarak değerlendirilmelidir. Eğer bu özellikler sistemin iç yapısıyla ilgili değilse böyle durumlarda karşımızdaki bir cisim olarak ele alınmalıdır.

Karşılaştığımız probleme göre karşımızdaki durumun, iç yapısı olmayan ya da ihmal edilebilecek bir cisim mi, yoksa bir sistem mi olduğunun ayrımı yapılmalıdır. Sistemi oluşturan parçaların özellikleri makroskopik sistemin davranışının modellenmesinde önemli olmadığında, sistemin kendisi bir cisim olarak ele alınabilir.

 • İç etkileşimlerin çok az değiştiği, hiç olmadığı ya da bu etkileşimlerdeki değişimlerin ele alınan soru ile alakasız olduğu parçacıklar topluluğu bir cisim olarak ele alınabilir. Örneğin, serbest düşen bir topun hareketini anlamak için topun iç yapısını bilmeye gerek yoktur, bu durumda top bir cisim olarak ele alınabilir.
 • Bazı parçacıklar temel parçacıklardır (örneğin, elektronlar). Protonlar ve nötronlar temel parçacıklardan (yani kuarklardan) oluşur ve ele alınan soruya bağlı olarak sistem ya da cisim olarak ele alınabilirler.

cisim ve sistem arasındaki fark nedir

Bir sıcak hava balonu cisim midir sistem midir? Her ikisi de olabilir. Bu cevap vermeye çalıştığımız soruya bağlıdır. Eğer merak ettiğimiz şey havanın kaldırma kuvvetiyse, balonu cisim olarak ele alırız. Çünkü balonun iç yapısı kaldırma kuvvetini anlamak için önemli değildir. Ama eğer merak ettiğimiz şey balonun sıcaklığa göre nasıl genleştiğiyse, o zaman hava moleküllerinin davranışını anlamamız önemli olur. Bu durumda balonu bir sistem olarak ele alırız.

15 Yorum
 1. RAFET OKUR 3 sene önce

  Çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık, devamını bekliyoruz…

  • Yazar
   admin 3 sene önce

   Teşekkür ederim. Daha yazılacak çok şey var.

 2. umut 3 sene önce

  hastasıy dedeeeeee

 3. Erenay 2 sene önce

  liseye geçmeden konuları öğrenmeye çalışıyorum ama müthiş olmuş elinize sağlık

 4. misafir 2 sene önce

  bu sene lgs sınavına girdim çok zordu ama en azından istediğim anadoluyu tutturdum.bana ailem 9.sınıfın çok zor olduğunu söylediler bende bütün tatilimi bırakıp 9.sınıf konularına çalışmaya başladım hiçbir konuyu bilmediğim halde konuyu gayet iyi anladım çok iyi bir sayfa olmuş hazırlayanın emeğine sağlık

 5. eralp 2 sene önce

  Elinize sağlık, site çok güzel ve anlaşılır olmuş, çok beğendim. Ancak giriş bölümüne fizik nedir? neden ihtiyaç duyulmuştur? Amacı nedir? Birde bilimsel düşünce sistemi nedir, nasıl işler? bunlarla ilgili bir bölüm ekleseniz bu site kendini tamamlamış olur diye düşünüyorum. Elinize emeğinize sağlık, süper.

 6. Fizik 2 sene önce

  Gayet açıklayıcı olmuş, Teşekkür ederiz

 7. arif.D 1 sene önce

  Ya reis bayağı iyi tanımlamışsın hocanın tanımıyla birebirdi yani BU KADAR OLUR YAW:)

 8. Zeliha 11 ay önce

  Ya resi ya sınav var ne yapıcam şaşırdım ya

 9. KÜBRA 11 ay önce

  BU KONULAR ÜNİVERSİTE SINAVINA YARDIMCI OLUYOR MU???

  • Yazar
   Fizik Dersi 11 ay önce

   Cisim ve sistem arasındaki fark müfredatta yok. Diğerleri doğrudan müfredata göre hazırlandı.

 10. anan 9 ay önce

  çok sevdiğim hocamız ne yazk ki bir şey öğretmediği ve üstüne üstlük sınav yapcağı için burdan çaışıcam açıklayıcı ve anlaşılır olmuş eyw

 11. Curious 6 ay önce

  Cismin tanımı diğer kaynaklarda maddenin şekil almış halidir diğe geçiyor yani cismin iki anlamımı var?

  • Yazar
   Fizik Dersi 6 ay önce

   İki anlamı olabilir elbette.

 12. Yıldız 2 hafta önce

  Online dersten pek bir şey anlamadığım için kendi kendime çalışıyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2020 fizikdersi.gen.tr - Her hakkı saklıdır içerik izinsiz kullanılamaz

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?