Hooke Yasası Simülasyonu PHET

Hooke kanunu, yayların seri ve paralel bağlanmasını ve esneklik potansiyel enerjisini daha derinden incelemek isteyenler için PHET tarafından hazırlanan Hooke yasası simülasyonu Türkçe sürümüyle sunuluyor. Bu simülasyonu kullanarak sanal deneyler yapabilirsiniz.

Hooke yasası simülasyonu PHET

Simülasyonu Başlat

 

Creative Commons (CC-BY) lisansıyla kullanılmıştır. PhET Interactive Simulations. University of Colorado Boulder

Hooke Yasası Simülasyonunu nasıl kullacaksınız?

Başlangıçta karşınıza üç seçenek çıkıyor (1) Giriş, (2) Sistemler ve (3) Enerji. Önce giriş ekranıyla çalışmanızı öneririm. Bu ekranda karşınıza bir yay çıkıyor. Bu yayı bağlı olduğu siyah halkanın sağındaki kırmızı kulptan tutarak sıkıştırıp gerebiliyorsunuz. Sağ alttaki göstergeden yayın uzama miktarını (yer değiştirmesini) görebiliyorsunuz. Sol üstteki kutucuklardan da denge konumunun, uygulanan kuvvetin, yayın geri çağırıcı kuvvetinin, yerdeğiştirmenin ve bütün bu değişkenlerin değerlerinin şeklin üstünde görünüp görünmemesini kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca giriş ekranı birbirinden bağımsız iki yayla aynı anda çalışma imkanı da sunuyor.

Sistemler sekmesinde iki yayı seri ya da paralel olarak bağlayabiliyorsunuz. Yayların yay sabitlerini değiştirerek kuvvetin nasıl değiştiğini ve eşdeğer yay sabitinin değerini de görebiliyorsunuz. Enerji sekmesinde ise esneklik potansiyel enerjisi ve kuvvet grafiklerini görebiliyorsunuz.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.